Awaria windy – Co robić, gdy winda się zatnie?

zacięta winda

Utknięcie w windzie zajmuje dość wysoką pozycję w rankingu stresujących doświadczeń życiowych. Pomimo że, jazda dźwigiem osobowym niesie ze sobą bardzo małe ryzyko zagrożeń – to awaria windy może wywoływać u wielu z nas zdenerwowanie, a niekiedy wręcz przerażenie.

Sprawdź również: serwis wind

Zacięta winda – co robić w takiej sytuacji?

Dźwig osobowy to standardowe wyposażenie nowoczesnego budownictwa. Windy są wszędzie: w blokach mieszkalnych, w biurowcach, galeriach handlowych, szpitalach i hotelach. W budynkach wielokondygnacyjnych nie można uniknąć korzystania z dźwigu osobowego. Zablokowana winda – pomimo że, taki incydent zdarza się bardzo rzadko, dobrze jest wiedzieć – co robić, gdy winda się zatnie.

Jak zachować się w razie awarii dźwigu osobowego? W przypadku, gdy kabina windy utknęła na jednym z pięter w budynku i drzwi nie chcą się otworzyć należy w pierwszej kolejności:

  • nacisnąć przycisk piętrowy z numerem kondygnacji na której się znajdujemy,
  • jeśli to nie zadziała, spróbować nacisnąć kilka razy klawisz – włącznik drzwi.

Jeśli ta kombinacja nie pomoże i nadal jesteś uwięziony w windzie, musisz postępować według poniższych zasad. Warto pamiętać, że procedury te obowiązują również w sytuacji zatrzymania windy spowodowanej chwilowym zanikiem napięcia zasilania. Jeśli nastąpi brak prądu i winda po upływie kliku chwil nie rozpocznie kontynuowania jazdy lub nie uaktywni się zjazd awaryjny – trzeba podjąć te określone kroki.

Co zrobić gdy winda się zatnie? Z całą pewnością nie wolno podejmować indywidualnych prób wydostania się z kabiny. W razie awarii i zatrzymania się windy między kondygnacjami należy:

  • Zachować spokój 

Zbieg okoliczności, że utknąłeś w niewielkiej przestrzeni kabiny windy, może być bardzo stresogenny. Jednak ważne jest, abyś starał się zachować jak największy spokój, by nie narażać swojego bezpieczeństwa i jak najszybciej uzyskać pomoc. Musisz wyraźnie i rzeczowo porozmawiać z operatorem – więc weź kilka głębokich oddechów i uspokój się! Serwis wind jest dostępny przez 24 godziny – 7 dni w tygodniu, aby pomóc każdemu, kto utknie w windzie.

  • Wezwać pomoc

Panel sterowania w kabinie windy jest wyposażony w kilka przycisków. Jeden z nich to przycisk ALARM. Przycisk alarmowy jest tam nie bez powodu, więc jeśli utkniesz w windzie, powinieneś go nacisnąć i przytrzymać – w celu wezwania pomocy. Po wciśnięciu przycisku alarmowego rozlegnie się sygnał dźwiękowy. Dzwonek w windzie sygnalizuje uruchomienie procedury alarmowej. Nowocześnie usprzętowienie dźwigi osobowe są wyposażone w system umożliwiający bezpośrednie połączenie głosowe z operatorem alarmowym.

Co zrobić jeśli dzwonek w windzie nie działa? Wezwanie pomocy jest możliwe bez naciskania przycisku alarmowego. Na wypadek, gdyby instalacja alarmowa nie zadziałała lub była uszkodzona, w kabinie windy znajduje się informator z numerami telefonów, na które należy zadzwonić – aby powiadomić o awarii windy. 

Pod żadnym pozorem nie wolno próbować otworzyć drzwi windy! Nawet jeśli drzwi są delikatnie uchylone – nie należy podejmować żadnych prób by je rozsunąć, ponieważ istnieje olbrzymie ryzyko, że winda może się poruszyć. W przypadku, gdy dźwig ulegnie awarii należy zawiadomić serwis i spokojnie czekać na pomoc.

  • Zaufać profesjonalistom

Firmy dźwigowe, które świadczą natychmiastowy serwis wind, mają opracowane procedury awaryjnego uwolnienia pasażerów. Najczęściej stosowaną metodą jest ręczne luzowanie hamulca. Oprócz tego sposobu – aby wyciągnąć pasażerów z kabiny, pogotowie dźwigowe może do tego celu wykorzystać samohamowność wciągarek oraz zjazd awaryjny windy. 

Warto pamiętać, że serwisanci wind są przeszkoleni – jak pomagać pasażerom w tak niekomfortowych sytuacjach oraz są wyposażeni w klucz do awaryjnego otwierania drzwi windy. W trosce o swoje bezpieczeństwo, gdy już nadejdzie pomoc, najlepiej jest trzymać się tylnej części kabiny, z dala od drzwi. 

Należy również mieć na uwadze, że awaryjne otwieranie, zamykanie drzwi windy oraz wyjście z zablokowanej kabiny możliwe są jedynie w asyście serwisantów, po uprzednim fachowym zabezpieczeniu i unieruchomieniu kabiny dźwigu. Podczas awarii urządzenia – odblokowane drzwi kabinowe oraz otwarte drzwi szybowe to niebezpieczna konfiguracja, która obliguje do zastosowania całego szeregu zabezpieczeń. 

Zablokowana winda – bezpieczeństwo

Poruszając temat bezpieczeństwa dźwigów osobowych, powinno się mieć na uwadze, że wszystkie urządzenia podnoszące podlegają nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego. Kontrole i obligatoryjne okresowe przeglądy mają na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa użytkowania sprzętu. Również obowiązujące w Polsce przepisy prawne i europejskie normy dźwigowe szczegółowo określają systemy zabezpieczeń wind. 

Z tego właśnie powodu, obawy typu – czy w windzie może zabraknąć powietrza?, czy winda może spaść? – są całkowicie bezzasadne. Rygorystyczne normy dźwigowe dokładnie określają minimalną powierzchnię otworów wentylacyjnych szybu windy, które mają kluczowy wpływ na sprawną wentylację kabiny. Kabina nie spadnie, bo niezamierzony ruch windy lub przeciwwagi wyzwala działanie ogranicznika prędkości i chwytaczy. 

Nie zmienia to jednak faktu, że winda osobowa, analogicznie jak wszystkie urządzenia, powinna być utrzymywana przez właściciela (zarządcę) budynku w dobrym stanie technicznym. Optymalne bezpieczeństwo pasażerów i maksymalna efektywność to priorytety. Jeśli właściciel/zarządca budynku nie zapewnia bezpiecznego funkcjonowania elementów transportu pionowego ponosi odpowiedzialność za wypadek w windzie. Odszkodowanie za utknięcie w windzie możemy uzyskać gdy szkoda powstała przez zaniedbanie (niewłaściwa kontrola stanu urządzenia i jakości usług serwisowych, brak nadzoru nad sprawnością windy).

Zablokowanie w windzie – podsumowanie:

Niewątpliwie, nie można przewidzieć – kiedy winda się zatnie. Nie mniej jednak jest kilka przydatnych zaleceń, które zmniejszają ryzyko utknięcia w kabinie. W pierwszej kolejności należy unikać przepełnionych wind. Przekroczony udźwig może być przyczyną awarii sprzętu. Kolejnymi przyczynami usterki windy mogą być niesprawne drzwi kabinowe lub uszkodzony panel sterowania. Jeśli drzwi windy nie zamykają się całkowicie – schody będą bezpieczniejszą opcją.