Czy montaż windy wymaga pozwolenia na budowę?

Czy montaż windy wymaga pozwolenia na budowę

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie budynki użyteczności publicznej, szpitale, bloki czy duże galerie handlowe bez windy. Budowa takich obiektów wymaga uzyskania bardzo wielu pozwoleń. Wśród wielu ważnych aspektów związanych z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom, znajduje się również potrzeba zapewnienia komfortu użytkowania poszczególnych miejsc. Windy osobowe i towarowe należą do tego typu urządzeń, których głównym zadaniem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i zadowolenia użytkowników. Czy w związku z tym, do ich montażu wymagane jest specjalne pozwolenie budowlane? W tym artykule sprawdzimy, w jaki sposób prawo chroni bezpieczeństwo ludzi w tym zakresie. Opowiem również o tym, dlaczego regularna konserwacja i naprawa wind ma tak duże znaczenie. 

Pozwolenie na montaż windy w budynku – kiedy jest wymagane?

Winda osobowa i towarowa to urządzenie, którego nie jesteśmy w stanie zamontować w budynku bez wcześniejszego przygotowania. Bardzo często przed wykonaniem szybu, po którym będzie się poruszała winda, zmuszenie jesteśmy odpowiednio wzmocnić ściany, wykonać solidny fundament, zamontować odpowiednie podnośniki i zapewnić wystarczająco szerokie dziury w ścianach, by idealnie wpasowała się w nie otwierająca się winda. By móc zapewnić te wszystkie elementy, inwestor zmuszony jest uzyskać pozwolenie na montaż urządzenia. Windy towarowe muszą spełniać określone warunki, by mogły zostać uznane za zgodne ze wszystkimi wymaganiami. Architekt podczas projektowania budynku, musi pilnować tego, by spełnić określone kryteria i wymagania wskazane w prawie budowlanym. Warto również pamiętać, że nawet w użytkowanych budynkach, gdzie montaż windy już został wykonany, może dojść do sytuacji, gdy ich modernizacja będzie wymagać odpowiedniego zezwolenia. Warto na bieżąco sprawdzać prawo budowlane, by mieć pewność, kiedy taka okoliczność ma miejsce. 

Naprawa i konserwacja windy – co warto wiedzieć? 

Wśród bardzo wielu urządzeń, które montowane są w budynkach, to właśnie windy mają za zadanie zapewnić nam komfort i bezpieczeństwo podczas podróży. Bez regularnej i fachowej konserwacji tych urządzeń, możemy narazić użytkowników na wiele nieprzyjemności. Z pewnością każdy z nas kojarzy sceny z filmów, gdy winda zatrzymuje się w połowie drogi i nie chce ruszyć dalej. Bardzo często przyczynami awarii mogą być zużyte części lub przegrzana infrastruktura. Chcąc dbać o bezpieczeństwo osób i towarów, zarządca budynku powinien pilnować terminu konserwacji oraz zlecać wymianę części, które najczęściej się zużywają, jeszcze przed ich ostatecznym zużyciem. Wykorzystanie przerwy w działaniu windy powinno być więc traktowane kompleksowo. Z jednej strony warto zadbać o konserwacje samego urządzenia oraz całej infrastruktury, a z drugiej strony dobrze jest również przyjrzeć się konieczności wymiany poszczególnych części. Zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom windy to najważniejszy obowiązek osób odpowiedzialnych za jej prawidłowe działanie.