Czy winda to dźwig? 

Czy winda to dźwig

Winda towarowa i dźwig towarowy to dwa pojęcia, które mają ze sobą wiele wspólnego. W języku polskim można znaleźć wiele różnych wyrażeń, które oznaczają to samo. Czy tak jest również w tej sytuacji? W tym artykule sprawdzimy, czy pod tymi pojęciami może mieścić się jedno urządzenie, które spełnia wiele ważnych i potrzebnych funkcji. Sprawdzimy również, jakie parametry techniczne posiadają te urządzenia, oraz czy prawdą jest, że potrafią pracować wystarczająco cicho. Zwrócimy również szczególną uwagę na bezpieczeństwo podczas pracy tych urządzeń oraz konieczność ich regularnego serwisowania. 

Winda towarowa i dźwig towarowy 

Dźwig towarowy to urządzenie, którego najważniejszym zadaniem jest przenoszenie materiałów budowlanych i towarów z miejsca na miejsce. Najczęściej może poruszać swoim ramieniem z chwytakiem na przestrzeni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Windy towarowe to urządzenia, które poruszają się w pionie. Mają możliwość przetransportowania materiałów na dużą wysokość. Dźwigi towarowe i windy różnią się swoją budową i możliwościami. W zależności od potrzeb firmy budowlane mogą wybrać różne urządzenia. 

Parametry techniczne wind towarowych

Windy towarowe mogą różnić się od siebie pod wieloma względami. W zależności od wybranego modelu możemy zakupić urządzenie, które będzie mogło przetransportować towar o masie nawet 10 000 kg (10 t) na wysokość 24 metrów w pionie. Windy towarowe mogą zostać wyposażone w kabinę, jeżeli takie będzie życzenie klienta. Branża budowlana charakteryzuje się trudnym rodzajem pracy i wykonywanych zadań, dlatego bardzo ważnym jest, aby kupując odpowiednie urządzenie postawić na bezpieczeństwo i komfort jego użytkowania. Zapewnienie płynnej pracy przy udźwigu do nawet 10 ton jest bardzo ważne i zasługuje na dużą uwagę. Pamiętajmy jednak, że kupując nawet najlepszy sprzęt, nie możemy zapomnieć o konieczności regularnego przeprowadzania serwisu. 

Poziom hałasu i jakość wind towarowych

Windy towarowe mogą być wykorzystywane w bardzo wielu miejscach. Hale magazynowe, duże galerie handlowe, markety i składy budowlane oraz firmy realizujące duże projekty budowlane poszukują dźwigów i wind towarowych, które zapewnią im optymalne warunki pracy. Jednym z ważnych parametrów technicznych, o których warto pamiętać podczas dokonywania zakupów, jest wytwarzany poziom hałasu. Najlepsze windy towarowe generują dźwięk, który mieści się na poziomie 70 dB(A). Bardzo ważna jest również szybkość poruszania się windy, w ofercie producentów możemy znaleźć modele, które osiągają prędkość 0,1m/s, 0,2 m/s, 0,3 m/s. Wykorzystanie wind towarowych w codziennej pracy pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Dobór odpowiedniego urządzenia będzie kluczowy pod względem dopasowania go do potrzeb naszej działalności. Pamiętajmy, że widy towarowe powinny być regularnie serwisowane oraz sprawdzane pod względem technicznym. Użytkowanie tego typu urządzeń wymaga również odpowiedniego przeszkolenia pracowników, oraz zachowywania przepisów BHP.