Czy windy są bezpieczne? – dźwig osobowy w 2022 – zabezpieczenia

czy windy są bezpieczne

Dźwigi osobowe istnieją od dawna, ale w ostatnich latach stały się bardzo powszechnym i wygodnym środkiem transportu pionowego. Obecnie, wiele osób zastanawia się nad zainstalowaniem windy w firmie lub w domu. Z tego właśnie powodu, jednym z najczęściej zadawanych pytań w Google jest wątek – “czy windy są bezpieczne?”. Bez wątpienia należy być odpowiednio zorientowanym w tej sprawie – aby zyskać całkowitą pewność, że decydujemy się wyposażyć swój dom, przedsiębiorstwo w sprzęt, który jest nie tylko wydajny, użyteczny, ale co najważniejsze – bezpieczny.

Jeśli zastanawiasz się nad bezpieczeństwem urządzeń dźwigowych, bo być może słyszałeś od znajomych, że windy osobowe i towarowe mogą być niebezpieczne, lub po prostu nie jesteś pewien, czy istnieją jakiekolwiek zagrożenia związane z obsługą windy w Twoim domu i w firmie – zamierzamy udzielić Ci odpowiedzi na pytanie – czy windy są bezpieczne?

Sprawdź również:

Pierwsze windy – kiedy wynaleziono chwytacze windy?

Bez dźwigów zainstalowanych w przeróżnych budynkach – trudno jest sobie wyobrazić funkcjonowanie współczesnego świata. Koncepcja windy nie jest jednak nowa. Już w starożytności stosowano proste konstrukcje dźwigowe – działające na zasadzie przeciwwagi. Przez stulecia rozwijano przeróżne koncepcje, ale dopiero w 1853 roku powstało rozwiązanie na tyle bezpieczne w użytkowaniu, że zapoczątkowało to masowe zastosowanie dźwigów w wielokondygnacyjnych budynkach.

Pierwsza „bezpieczna” winda pasażerska została zademonstrowana przez Elisha Otis w 1853 roku w Nowym Jorku. Otis stał na platformie i kazał przeciąć jedyną linę podtrzymującą. Kabina windy zaczęła opadać w dół, ale wtedy zadziałał „sprzęt bezpieczeństwa” – chwytacze windy i platforma się zatrzymała. O tym wydarzeniu wspomina się często jako “narodziny windy osobowej”. 

Od tego dnia w 1853 roku – bezpieczeństwo użytkowania zawsze znajdowało się na czele innowacji technologicznych i postępu w branży dźwigowej. Obecnie w chwytacze dźwigów wyposażona jest kabina winy oraz przeciwwaga. Z reguły, chwytacze windy są instalowane parami. W momencie osiągnięcia nadmiernej prędkości kabiny windy – chwytacze są aktywowane przez ograniczniki prędkości. 

Jak działa winda? – winda elementy bezpieczeństwa

Stosowane obecnie dźwigi posiadają wysokie standardy bezpieczeństwa potwierdzone niezbędnymi certyfikatami, bez których nie mogłyby zostać dopuszczone do użytku. Nie ma żadnych realnych powodów do obaw przed korzystaniem z nich. Oczywiście, nie każdy czuje się w windzie bezpiecznie. Są osoby cierpiące na klaustrofobię lub takie, które miały okazję korzystać z bardzo przestarzałych technicznie urządzeń dźwigowych lub ewentualnie obejrzały film grozy o spadającej windzie. 

Warto jednak wspomnieć, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym – problem lęku przed przebywaniem w małym pomieszczeniu czy zatrzaśnięciu się w kabinie, niedługo może w ogóle przestać istnieć. Aktualnie powstają windy o nowatorskich konstrukcjach, ze specjalnymi efektami optycznymi, które pozwolą zminimalizować strach i podnieść komfort jazdy.

Jakie funkcje sprawiają, że nowoczesne windy są bezpieczne?

Bez wątpienia, stare windy mogą wymagać konserwacji lub modernizacji, dzięki czemu można skorzystać z wielu dodatkowych funkcji bezpieczeństwa, które zostały obecnie opracowane. W Polsce istnieją normy dźwigowe i przepisy prawne, które mają na celu zapewnić, że wszystkie dźwigi będą zgodne z określonymi funkcjami bezpieczeństwa. Na przykład przepisy prawne określają m.in.: bezpieczny limit udźwigu, prędkość windy w bloku, wysokość podnoszenia i funkcje bezpieczeństwa, które producent wind powinien uwzględnić w swoim projekcie. 

Oprócz krajowych kodeksów bezpieczeństwa i norm dźwigowych UDT, które mają zastosowanie do wszystkich urządzeń dźwigowych w Polsce – podczas montażu windy trzeba również wziąć pod uwagę przepisy budowlane. Kodeksy te mogą narzucać bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące funkcji bezpieczeństwa, które powinna zawierać winda osobowa. Winda osobowa musi być wyposażona we współdziałające ze sobą urządzenia, które odpowiadają za bezpieczeństwo pracy dźwigu.

 W skład mechanizmu zabezpieczającego windy wchodzą:

  • hamulec szczękowy w napędzie windy,
  • ograniczniki prędkości,
  • chwytacze windy,
  • wyłącznik bezpieczeństwa, 
  • zderzaki.

Podczas użytkowania windy osobowego, w zgodzie z obowiązującymi przepisami Dz.U. z 2013, poz. 963 ze zm.) oraz innymi przepisami wykonawczymi – dźwigi osobowe podlegają obligatoryjnemu badaniu technicznemu. Analiza przeprowadzana jest regularnie, co rok przez Urząd Dozoru Technicznego.

Podsumowanie:

Dźwigi to skomplikowane urządzenia, z którymi wiąże się wiele zagrożeń takich jak: praca na wysokości czy elektryczność. Z tego powodu, podnośnik powinien mieć odpowiednią specyfikację do zastosowania, być instalowany i testowany przez kompetentnego dostawcę, regularnie konserwowany i serwisowany zgodnie z wymogami ustawowymi, a przede wszystkim odpowiednio użytkowany.

Nowoczesne windy osobowe są bardzo bezpieczne. Dzięki krajowym kodeksom bezpieczeństwa, unijnym dyrektywom, przepisom budowlanym i dodatkowym środkom – dźwigi osobowe i towarowe są dziś tak zaprojektowane, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. Starsze dźwigi powinny zostać sprawdzone przez  specjalistów z firmy dźwigowej (producent wind), którzy mogą zalecić rozwiązania umożliwiające dostosowanie windy do aktualnych standardów bezpieczeństwa.