Czym charakteryzuje się winda dwustronna?

winda dwustronna

Wyposażenie budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej stało się nie tylko ważnym aspektem ze względu na przepisy prawa, ale również ze względu na atrakcyjność poszczególnych budynków. Z pewnością nikt z nas nie wyobraża sobie w dzisiejszym świecie galerii handlowej, szpitala czy nowoczesnego bloku bez przemyślanego systemu dźwigów osobowych. W zależności od potrzeb możemy wyróżnić różna rodzaje wind.

Dźwigi osobowe, towarowe, towarowo-osobowe, szpitalne czy budowlane mają spełniać określone zadania i usprawnić wiele procesów zachodzących w codziennym życiu. W dzisiejszym artykule jednak chciałbym w dużej mierze przyjrzeć się możliwościom, jakie daje winda dwustronna. Sprawdzimy w szczególności, czym się charakteryzuje, jakie ma parametry oraz gdzie najczęściej jest wykorzystywana.

Winda dwustronna – najważniejsze informacje

Wyposażenie budynków w dźwigi osobowe stało się jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań technicznych w naszych czasach. Trudno sobie dziś wyobrazić przestrzeń publiczną, bez możliwości korzystania z tych urządzeń. W zależności od wielu czynników wybór poszczególnych rozwiązań może być inny. Winda dwustronna charakteryzuje się możliwością wejścia i wyjścia z niej z dwóch stron. Urządzenie to musi być więc wyposażone w odpowiednie mechanizmy otwierające drzwi zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Ponadto najczęściej tego typu urządzenia są większe od standardowych windy, które otwierają się tylko z jednej strony.

Powstanie tego typu windy przyniosło wiele możliwości zaprogramowania mechanizmu otwierania drzwi. W zależności od potrzeb budynku można tak dostosować urządzenia, aby na poszczególnych piętrach otwierała się jedna lub druga strona. Dzięki temu podróżujący nią ludzie zawsze wyjdą w odpowiednim miejscu. Windy dwustronne znalazły swoje zastosowanie w bardzo wielu miejscach. 

Gdzie stosuje się windy dwustronne? 

Zakup i montaż windy dwustronnej wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Bardzo często możemy więc znaleźć tego typu rozwiązanie w dużych i wymagających tego budynkach. Najlepszym przykładem będą galerie handlowe, gdzie niejednokrotnie parking znajduje się obok galerii, więc winda musi otwierać się zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Windy osobowe mają szczególne znaczenie, dlatego dopasowanie ich możliwości do zapotrzebowania użytkowników jest tak istotne. Innym budynkiem, w którym możemy spotkać tego typu rozwiązania, są wieżowce z biurami, budynki użyteczności publicznej czy atrakcje turystyczne.

Możliwości, jakie daje winda dwustronna, wykorzystywane są na wielu płaszczyznach życia publicznego, dlatego warto się z nimi zapoznać. Pamiętajmy jednak, że aby móc zamontować tego typu urządzenie należy wcześniej spełnić wiele warunków określonych w warunkach technicznych. Szyb windy dwustronnej musi być bowiem odpowiednio dostosowany do potrzeb urządzenia i większej kabiny.