Dlaczego w windzie jest lustro?

windy osobowe trójmiasto

Kto z nas w ostatnim czasie nie zrobił sobie zdjęcia w lustrze, które obecne jest w windzie? Właśnie, lustro w windzie… Czy kiedykolwiek zastanawialiście się po co ono tam jest? Jakie funkcje spełnia lustro w windzie osobowej?

Lustro w windzie zapewnia bezpieczeństwo

Zamontowanie lustra w windzie zwiększa bezpieczeństwo pasażerów. Z wind, które montowane są w wielu nowoczesnych budynkach, bardzo często korzystamy również z innymi pasażerami.

Dzięki odbiciu pasażerów w lustrze, możemy obserwować zachowanie innych ludzi. Zastosowanie lustra przyczyniło się do mniejszej liczby aktów wandalizmu i chuligaństwa w tej niewielkiej przestrzeni. Lustro pozwala pasażerom na komfortową podróż oraz zapewnia im bezpieczeństwo. 

Lustro w windzie ma walory estetyczne

Lustro, które zamontowane jest w windzie zwiększa również walory estetyczne tego urządzenia. Winda osobowa zazwyczaj jest niewielką przestrzenią. Zamontowanie w niej lustra oraz odpowiedniego oświetlenia pozwala optycznie powiększyć to niewielkich rozmiarów pomieszczenie. 

Dodatkowo lustro zamontowane w windzie, pomaga osobom z klaustrofobią. Dzięki temu, że pomieszczenie jest optycznie powiększone, przestrzeń ta jest bardziej przyjazna dla osób, które nie mogą przebywać w zamkniętych pomieszczeniach. 

Lustro w windzie zapobiega nudzie

Pierwsze lustra zaczęto montować w amerykańskich windach, gdyż pasażerom doskwierała nuda podczas kilkuminutowej podróży. Konstruktorzy zamontowali więc na jednej ze ścian lustro. 

Pozwoliło to na urozmaicenie podróży windą. Pasażerowie obserwować mogli innych uczestników tej krótkiej podróży. Umożliwiło to również wprowadzanie niewielkich poprawek swojego wyglądu. Pasażerowie przestali narzekać na długość  przejazdu windą. 

Lustro w windzie a osoby z niepełnosprawnością

Jak widać lustra w windzie mają wiele funkcji i zastosowań. Poprawiają komfort pasażerów, obniżają akty wandalizmu oraz pozwalają na korzystanie z wind osobom posiadającym klaustrofobię. 

Dodatkowo lustra w windach ułatwiają osobom z niepełnosprawnością poruszanie się w tych często bardzo niewielkich przestrzeniach. Dzięki ich zastosowaniu zwiększa się pole widzenia i łatwiej jest kierować wózkiem. 

Producenci wind

W języku niemieckim aufzug hersteller oznacza producenta wind. Jednym z przedsiębiorstw, które dostarcza swoim klientom windy od 1999 roku jest Global lift Polska. To producent wind, który zaopatruje małe i średnie firmy.

Dodatkowo zapewnia swoim klientom wsparcie techniczne oraz pełną dokumentację techniczną. Przedsiębiorstwo to produkuje:

  • windy osobowe
  • windy towarowe
  • platformy dla osób z niepełnosprawnością

Bezpieczne lustro

Lustra montowane w windach wykonane są z bezpiecznego szkła, które charakteryzuje się zwiększona wytrzymałością. W przypadku uszkodzenia się lustra lub jego zbicia, jego pęknięte elementy nie stwarzają zagrożenia dla pasażerów poruszających się windą.

W windach zakazane jest stosowanie materiałów takich jak szkło akrylowe, materiały plastykowane czy chromowane plastiki. 

Lustro zapobiega aktom wandalizmu

Co ciekawe, zamontowanie luster w windach znacznie zmniejszyło przestępczość w tych przestrzeniach. Osoby, które dokonywały się aktów chuligaństwa i wandalizmu zaprzestały działania tego typu, gdyż czuły się obserwowane. 

Według badań, poczucie obserwacji i zauważenia przez kogoś, znacznie ogranicza niewłaściwe postępowanie. Co więcej, zachowania niewłaściwe są eliminowane, nawet wtedy, gdy osoba jest obserwowane przez samego siebie.