Dźwigi samochodowe windy samochodowe- czym się różnią?

Dźwigi samochodowe windy samochodowe

Pod pojęciem dźwigów samochodowych możemy znaleźć różne urządzenia służące do transportu pionowego – zarówno osób, sprzętów jak i maszyn. Wyróżniamy windy samochodowe, które są większą formą wind towarowych, a także dźwigi samochodowe, czyli inaczej mówiąc żurawie samochodowe. 

Winda samochodowa – transport między piętrami dla większych gabarytów

Dźwigami samochodowymi nazywamy odmianę hydraulicznych dźwigów towarowo-osobowych, przystosowanych do przewożenia aut. Urządzenia dzięki swojej przestronności mogą transportować samochody, ale także załadowane palety, wózki widłowe czy też sklepowe. Takie rodzaje dźwigów instalowane są także w szpitalach, by bez problemu transportować sprzęt między piętrami oraz głównie łóżka szpitalne z podopiecznymi.

Windy samochodowe montowane są często w wielopoziomowych parkingach. W miejscach gdzie nie ma możliwości budowy ramp wjazdowych, zastosowanie dźwigu samochodowego zamiast typowego zjazdu umożliwia zaoszczędzenie miejsca przeznaczonego dla kolejnych samochodów. To unikatowe i nowoczesne rozwiązanie, którego wymiar może zostać dopasowany bezpośrednio do potrzeb klienta. Dźwigi samochodowe to profesjonalne urządzenia, które mają zastosowanie także w hotelach czy biurowcach.

Dźwig samochodowy – specyfikacja wind

W zależności od modelu wybranej windy samochodowej, dostępne są różne wymiary i udźwigi urządzenia. Przykładowe parametry dźwigu samochodowego: 

  • Udźwig od 3500 do 5000 kg
  • Wysokość podnoszenia do 20 metrów
  • Prędkość poruszania się od 0,2 do 0,4 m/s
  • Nadszybie – czyli część szybu znajdująca się pomiędzy poziomem najwyższego przystanku, a stropem szybu – o wysokości od 3400 do 4050 mm
  • Podszybie – czyli część szybu znajdująca się poniżej najniższego przystanku – o wysokości od 1100 do 1800 mm
  • Napęd hydrauliczny
  • Drzwi centralne, teleskopowe

Platformy samochodowe, podobne w budowie do wind samochodowych, mają z kolei mniejszy udźwig i wysokość podnoszenia oraz drzwi roletowe. Są przeznaczone do mniejszych pomieszczeń czy też garaży w domach jednorodzinnych, są też tańsze od dźwigów. Jeśli chodzi o wydajność to dźwigi samochodowe zostały zaprojektowane do obiektów o niskim natężeniu pracy.

Windy samochodowe produkowane przez Global-Lift to gwarancja jakości połączona z najlepszymi parametrami wind. Zobacz ofertę i umów się na bezpłatną konsultację.

Dźwig samochodowy – czyli potoczne żurawie 

Dźwigiem samochodowym możemy nazwać także żurawie samojezdne. Są to pojazdy, które składają się z podwozia samochodu ciężarowego lub specjalnie skonstruowanego podwozia samojezdnego oraz wciągarek i wysięgnika, który może się obracać. Zapewnia to obok podnoszenia i opuszczania także przemieszczanie. Z tego typu żurawi samochodowych korzysta się przy pracach załadunkowych, montażach czy bazach transportowych, ale także w budownictwie i przemyśle. Takie maszyny mogą poruszać się po drogach publicznych. 

Tak samo jak w przypadku wind samochodowych, dźwigi samochodowe posiadają podobne parametry, takie jak udźwig, wysięg, wysokość podnoszenia, ale także kąt obrotu, głębokość opuszczania czy masę. Możemy wyróżnić żurawie samochodowe pod względem podwozia (samochodowe, gąsienicowe, terenowe), a także pod względem użytego napędu (spalinowo – mechaniczne, spalinowo – elektryczne, spalinowo – hydrauliczne).

Zapotrzebowanie na dźwigi samochodowe 

Podczas projektowania dźwigów do przewozu samochodów należy zwrócić uwagę na przepustowość urządzenia i ilość użytkowników. Jeśli garaż nie posiada zjazdów, dobrym rozwiązaniem jest montaż przynajmniej dwóch wind samochodowych. Poprawia to przepustowość, ale także umożliwia wyjazd pojazdów w razie awarii jednego z urządzeń. Warto wybierać dźwigi samochodowe o większej powierzchni, by każdy rodzaj samochodu bez problemu mógł się do niej zmieścić. W znakomitej większości udźwig windy powinien wynosić minimum 3,5 t. Windy samochodowe mogą również posiadać dodatkowe wyposażenie, które ułatwi kierowcom poprawne parkowanie w windzie, jak również system dodatkowego oświetlenia informującego o stanie dźwigu czy jego zajętości. W windach tego typu możliwe jest zamontowanie systemu zdalnej kontroli dostępu.

Zalety wind samochodowych można mnożyć. Są to urządzenia proste konstrukcyjnie, których awarie należą do rzadkości, co obniża koszty konserwacji. Napęd hydrauliczny sprawia, że jest to tańsza alternatywa dla dźwigów elektrycznych towarowo-osobowych. O bezpieczeństwo i jakość konstrukcji dba firma Global-Lift, która od ponad 20 lat oferuje zarówno dźwigi osobowe, jak również samochodowe.