Naprawa sterowników urządzeń dźwigowych

winda garaż podziemny

Każde urządzenie, również dźwig towarowy wymaga należytej konserwacji. Okresowe przeglądy i cykliczny serwis pozwalają użytkownikowi cieszyć się dźwigiem wiele lat. Poza zużyciem części mechanicznych warto zwrócić uwagę na elektronikę dźwigu, która jest podatna na awarie niezależne od użytkowania maszyny.

Serwis urządzeń dźwigowych – naprawa sterowników

Podobnie jak sprzedażą, również serwisem urządzeń dźwigowych zajmują się wyspecjalizowane firmy. Samodzielne serwisowanie dźwigu nie jest zabronione, jednak nie posiadając dostatecznej wiedzy i doświadczenia trudno będzie zadbać o właściwy stan maszyny. Każdy przestój i usterka dźwigu utrudnia pracę, generuje straty, koszty itd. Sprawność i bezpieczeństwo funkcjonowania dźwigów winny być priorytetem. Z tego powodu lepiej jest zapobiegać awariom wykonując cykliczny przegląd dźwigu. Resurs dźwigów dotyczy zarówno sterowników, systemu sterującego jak również mechaniki urządzenia. Szczególnie ważne są sterowniki dźwigu, które przekazują stosowne komendy akcji dźwigu uruchamiając elementy mechaniczne. Brak odpowiedniego działania sterowników czy płytki przekaźnikowej powoduje unieruchomienie dźwigu, a ponadto sprawia, że działanie dźwigu jest niebezpieczne dla otoczenia na co nie można sobie pozwolić.

Serce maszyny wymaga dbałości

Sterowniki urządzeń dźwigowych można porównać do serca, bez którego organizm nie jest w stanie funkcjonować. System sterowania dźwigiem jest złożony z elektroniki, która uruchamia, blokuje i zabezpiecza poszczególne funkcje dźwigu. Sterowniki nadzorują pojedyncze procesy pracy urządzenia i wymagają połączenia w system sterujący. Właśnie z tego powodu są wyjątkowo obciążone obliczeniowo, gdyż gromadzą informacje i je przekazują, przetwarzają. Wciskając przycisk dźwigu oczekujemy reakcji, tymczasem aby do niej doszło sygnał z przycisku musi zostać przekazany za do sterownika, elektronicznej płyty głównej dźwigu, skąd uruchamiany jest odpowiedni mechanizm dający pożądany efekt. Zadaniem sterownika jest gromadzenie danych oraz sterowanie aparatami dźwigu. W zależności od modelu urządzenia dźwigowego sterowników pojedynczy dźwig może mieć wiele. Z uwagi na wielość sterowników zaleca się aby sterowniki zastosowane w urządzeniu pochodziły od tego samego producenta, zapewniając w ten sposób współdziałanie i bezkolizyjną kompatybilność. Jako, iż są to części elektroniczne wymagają one stosownego zaprogramowania, które musi uwzględnić parametry dźwigu jak też dyrektywy bezpieczeństwa. wbrew pozorom sterowanie dźwigiem to złożony proces. Dzięki sterownikom można dźwig pozycjonować, jak również kontrolować jego prędkość, stabilność itd. serwisowanie dźwigów, w tym naprawa sterowników urządzeń dźwigowych nie należy do łatwych usług. Każdorazowo serwisant musi podejść do awarii indywidualnie.

winda garaż podziemny

Resurs dźwigu a dopuszczenie UDT

Warto pamiętać iż resurs dźwigu to nie naprawa urządzenia a jedynie jego przegląd i ocena stanu technicznego. Co za tym idzie resurs należy wykonywać nie tylko wtedy gdy urządzenie zaczyna nieprawidłowo pracować ale okresowo. Zwykle resurs dźwigu wykonuje się przed wystąpieniem o świadectwo dopuszczenia UDT. Jest to niezbędny dokument, wymagany przez Urząd dozoru technicznego przed dopuszczeniem dźwigu do użytku, które potwierdza bezpieczeństwo i sprawność urządzenia dźwigowego.  

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naprawy sterowników do wind zapraszamy do kontaktu.