Platformy dla niepełnosprawnych – likwidacja barier architektonicznych w domach i obiektach użyteczności publicznej

platformy dla niepełnosprawnych - likwidacja barier architektonicznych

platformy dla niepełnosprawnych - likwidacja barier architektonicznychNowoczesne budownictwo mieszkalne i użytkowe przywiązuje coraz większą wagę do specyficznych potrzeb komunikacyjnych wynikających z ograniczeń ruchowych osób niepełnosprawnych. Nie zmienia to faktu, iż żyjemy i funkcjonujemy w przestrzeniach, w których przez dekady narastały bariery architektoniczne przyczyniając się do marginalizacji udziału osób niepełnosprawnych w życiu społecznym. W celu niwelacji tych barier rosnąca grupa właścicieli i zarządców nieruchomości zaczyna wdrażać różnego rodzaju udogodnienia komunikacyjne. Jednym z nich są platformy dla niepełnosprawnych.

Platformy dla niepełnosprawnych to szeroka i zróżnicowana grupa produktowa, w ramach której dostępne są zarówno platformy schodowe, jak i systemy dedykowane do montażu w środkach komunikacji publicznej oraz pojazdach prywatnych. Podstawową zaletą oferowanych systemów jest ich bezpieczeństwo oraz wysoki komfort użytkowania.

Platformy dla niepełnosprawnych – alternatywa dla obiektów bez wind

Platformy schodowe zostały stworzone z myślą o osobach poruszających się na wózku inwalidzkim. Celem urządzenia jest umożliwienie osobie z ograniczeniami ruchowymi samodzielnego przemieszczania się po schodach w sposób wygodny i bezpieczny. Wysoka funkcjonalność oferowanych rozwiązań sprawia, że platformy dla niepełnosprawnych coraz częściej znajdują zastosowanie nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, ale również w domach jednorodzinnych oraz na klatkach schodowych w obiektach wielokondygnacyjnych. Producenci tego typu rozwiązań oferują zarówno urządzenia dedykowane do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Główną zaletą platform nowej generacji jest kompaktowa budowa, która umożliwia montaż platform także w obrębie relatywnie wąskich ciągów schodowych – warunkiem jest szerokość schodów, które nie mogą być węższe niż szerokość standardowego wózka inwalidzkiego.

Platformy dla niepełnosprawnych to urządzenia cechujące się dużą uniwersalnością. Dostępne na rynku modele platform schodowych możemy podzielić na dwie grupy. To platformy schodowe poruszające się na szynie prostej oraz platformy schodowe poruszające się na szynie krzywoliniowej. Zastosowanie szyny krzywoliniowej wygiętej zarówno w pionie jak i poziomie umożliwia pokonanie praktycznie każdego typu schodów, o ile oczywiście posiadają one odpowiednią szerokość. Co ważne, montaż platform dla niepełnosprawnych nie wymaga wykonania prac budowalnych ingerujących w architekturę obiektu, co może mieć znaczący wpływ w przypadku późniejszej sprzedaży domu