Nowoczesne windy osobowe i towarowe są coraz bardziej zaawansowane pod względem technicznym, funkcjonalnym i estetycznym. Zapewniają wygodny transport między piętrami w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Rozwiązania techniczne w windach na przestrzeni ostatnich lat są godne podziwu i coraz bardziej ułatwiają nam życie. Jakie są funkcje nowoczesnych sterowników dźwigowych? Jak rozwijają się technologie w branży dźwigowej? Przedstawiamy najnowsze trendy rozwoju tego przemysłu i możliwości urządzeń.
Przeczytaj także: Jakie są konsekwencje przeciążenia windy?
Jak działają sterowniki dźwigowe w windach?
Technologia wind opiera się na wielu elementach, które muszą precyzyjnie współgrać. Jednymi z ważniejszych urządzeń są sterowniki dźwigowe. Niezbędne są także dodatkowe płytki umieszczone w kabinie, które umożliwiają zbieranie informacji i ich transfer do głównego sterownika, który określany jest jako serce każdej windy.
Systemy zarządzania ruchem to elektroniczne urządzenia, które kontrolują ruch i współpracują ze wszystkimi podzespołami widny. Sterowniki dźwigowe koordynują poszczególne funkcje i gwarantują sprawne działanie dźwigu osobowego. Te elektroniczne elementy są najbardziej obciążone obliczeniowo i pełnią także rolę głównego interfejsu dla ekip konserwujących i montażowych.
Automatyzacja i sterowanie w nowoczesnych windach
Działanie każdego dźwigu windowego jest bardzo skomplikowanym procesem, który w dużym stopniu jest zautomatyzowany. Sterowanie windy obejmuje system urządzeń połączonych magistralą komunikacyjną. Współcześnie sterownik dźwigu jest elementem centralnego systemu windowego. Jakie systemy sterowania są najczęściej stosowane w windach? Podstawowe funkcje sterowników to:
- otwieranie i zamykanie drzwi widny,
- poruszanie kabiny pomiędzy kondygnacjami,
- sterowanie aparatami w kabinie,
- zapewnienie bezpieczeństwa,
- optymalizacja zużycia energii,
- gromadzenie i przekazywanie informacji do innych podzespołów.
Wpływ sterowników na bezpieczeństwo wind
Nowoczesne sterowniki dźwigowe odgrywają też kluczową rolę w poprawie bezpieczeństwa wind. Są tak zaprogramowane, żeby zapewnić sterowanie zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Elementy te współgrają z systemem odwzorowania położenia kabiny. Dzięki pracy sterownika można więc precyzyjnie pozycjonować kabinę w szybie. Sterowniki wykorzystywane są też, aby zminimalizować ryzyko wypadków.
Urządzenia koordynują także działanie innych, zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, obejmujących czujniki ruchu, kamery czy systemy awaryjnego hamowania. Monitorują pracę całej instalacji w czasie rzeczywistym i reagują na wszelkie nieprawidłowości. Systemy bezpieczeństwa mogą automatycznie zatrzymać windę w przypadku awarii, a nawet powiadomić odpowiednie służby o wystąpieniu problemu.
Nowinki technologiczne w systemach wind
Jakie korzyści przynoszą nowoczesne technologie w windach? Współczesna technologia wind to kluczowy czynnik zapewniający bezpieczeństwo, użyteczność, wygodę i oszczędności. Niektóre obecnie produkowane windy towarowe i osobowe mogą być zasilane energią odnawialną (słoneczną i wiatrową). Obniża to koszty eksploatacji, jak też przyczynia się do ochrony środowiska.
Inteligentne windy mają zaawansowane systemy sterowania, które pozwalają na optymalizację ruchu i oszczędność energii. Analizują one dane z różnych źródeł, takie jak liczba pasażerów i obciążenie dźwigu. Dzięki temu systemy dostosowują działanie urządzenia w czasie rzeczywistym i poprawiają efektywność energetyczna wind.
Coraz częściej stosowane są nowe możliwości zarządzania windami. Systemy umożliwiają zdalne monitorowanie wind. Zwiększają przez to niezawodność i długotrwałość urządzeń. Dzięki czujnikom i połączeniu z internetem można zdalnie monitorować stan techniczny każdej windy i przewidywać potrzebę konserwacji i napraw. Windy standardowo wyposażane są też w informujące syntezatory mowy, dobre oświetlenie i wewnętrzny monitoring.