Przejdź do treści

Jakie są rodzaje dźwigów?

3 min

Branża budowlana opiera swoją działalność na wykorzystaniu wielu maszyn i urządzeń, które pomagają w codziennej pracy. Bez względu na rodzaj wykonywanych czynności, to właśnie siła mechaniczna często decyduje o szybkości czy precyzyjności wykonania zadania. Jednym z najważniejszych urządzeń jest dźwig, który może przenosić ciężkie przedmioty z miejsca na miejsce. W tym artykule sprawdzimy, jakie są rodzaje dźwigów, gdzie najczęściej są wykorzystywane oraz jak wybrać odpowiedni dźwig do swojej firmy.

Rodzaje dźwigów – wszystko co warto wiedzieć

Dźwigi budowlane można podzielić na wiele kategorii pod kilkoma względami. Na potrzeby tego artykułu zaczniemy od podziału na dźwigi wieżowe oraz samojezdne. Różnice pomiędzy nimi bardzo łatwo zrozumieć. Żurawie samojezdne mają specjalne ramię, które wyposażone jest w chwytnik umieszczony na mobilnej platformie. Dzięki temu pracę można wykonać znacznie szybciej i taniej. Żurawie wieżowe są bardzo masywne, pozwalają pracować na dużych wysokościach i przenosić znacznie cięższe materiały. Żurawie stałe instalowane są na miejscu, najczęściej przewożone są na plac budowy w kilku częściach. Ich pojemność ładowania jest znacznie wyższa niż dźwigów mobilnych. 

global-lift.pl/aktualnosci/jakie-sa-rodzaje-dzwigow/

Jak wybrać dźwig do swojej firmy budowlanej?

Sprzęt budowlany bardzo często zostaje wypożyczony lub kupiony pod konkretne budowy. W zależności od tego, jakie prace mamy do wykonania, potrzebne nam maszyny mogą się od siebie różnić. Windy towarowe, które są mobilne, mogą przenosić mniejszy ciężar, natomiast znacznie łatwiej zamontować je na miejscu pracy. Wybierając odpowiednie urządzenia do swojej firmy, warto zastanowić się nad tym, jakie mamy potrzeby. Bardzo często można bowiem zauważyć, że przedsiębiorcy, decydując się na zakup wind towarowych, sugerują się tylko bieżącymi pracami budowlanymi. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa budowlanego, możemy potrzebować bardziej specjalistycznych narzędzi. 

Windy towarowe – ważne informacje

Zakup odpowiedniego dźwigu do swojej firmy wymaga analizy i odpowiedniego przygotowania się. Bardzo często podczas dokonywania wyboru, zmuszeni jesteśmy pójść na kompromis. Idealną sytuacją jest możliwość zakupu kilku różnych urządzeń, które będą nam służyły na różnych budowach. Nie zawsze jednak przedsiębiorstwa mają taką możliwość. Warto więc przed dokonaniem ostatecznego wyboru przeanalizować różne możliwości. Dźwigi mobilne częściej wybierane są do realizacji zadań na mniejszych placach budowy, gdzie wymagana jest mobilność, łatwość i precyzja sterowania, oraz nie jest wymagana duża ładowność. Dźwigi wieżowe są bardzo masywne i mogą przenosić nawet bardzo ciężkie materiały na dużą wysokość. To jedna z ich najważniejszych zalet, jednak nie zawsze i nie wszędzie się sprawdzą. Zrozumienie potrzeb naszej firmy będzie więc kluczem do odpowiedniego zakupu i zadowolenia z nowo pozyskanego sprzętu. Pamiętajmy, że windy towarowe muszą spełniać określone zadania, Dbajmy więc o to, by zawsze były sprawne i miały aktualny serwis. 

Get the latest news

Subscribe to our newsletter to get the latest news and updates from our team.

Subscribe

Treść chroniona prawami autorskimi