Podnośniki nożycowe stanowią niezbędne wsparcie podczas prac budowlanych, remontowych logistycznych czy produkcyjnych. Ich konstrukcja przystosowana jest do przenoszenia ciężkich ładunków. Czym się charakteryzują te urządzenia? Przedstawiamy zastosowanie i działanie podnośnika nożycowego. Zapraszamy do lektury.
Czym jest podnośnik nożycowy?
Specjalistyczny podnośnik nożycowy to urządzenie do podnoszenia ludzi, narzędzi lub materiałów na określoną wysokość. Jego mechanizm opiera się na krzyżujących się metalowych ramionach, które rozkładają się i składają jak nożyce — stąd nazwa. Podnośniki te charakteryzuje:
- mechanizm nożycowy: ramiona w kształcie litery „X” unoszą platformę pionowo,
- platforma robocza: umożliwia bezpieczne wykonywanie prac na wysokości,
- napęd: może być elektryczny, spalinowy lub hydrauliczny,
- mobilność: dostępne są modele stacjonarne oraz samojezdne.
Zastosowanie podnośników nożycowych
Nie wszędzie mogą pracować tradycyjne platformy towarowe z maszynownią, dlatego często niezbędne są różnego typu podnośniki i dźwigi. Gdzie stosuje się podnośniki nożycowe? Urządzenia są bardzo wszechstronne i sprawdzają się w wielu branżach. Najczęstsze miejsca i zadania, w których się je używa to:
- budownictwo i remonty: montaż instalacji elektrycznych i wentylacyjnych, malowanie elewacji i ścian, prace dekarskie i konserwacyjne,
- przemysł i produkcja: montaż konstrukcji stalowych, prace konserwacyjne w halach produkcyjnych, ułatwiają dostęp do maszyn i linii produkcyjnych,
- magazyny i logistyka: układanie towarów na wysokich regałach, serwisowanie oświetlenia i systemów wentylacyjnych w magazynach,
- wydarzenia i scenografia: montaż oświetlenia i nagłośnienia na eventach i targach, budowa scen i dekoracji,
- lotnictwo i transport: serwis samolotów i pociągów, obsługa infrastruktury lotniskowej.
Zasada działania podnośnika nożycowego elektrycznego
Na jakiej zasadzie działa podnośnik nożycowy? Maszyna działa dzięki połączeniu mechanizmu podnoszącego i napędu elektrycznego (dostępne są też silniki spalinowe). Nożycowa konstrukcja podnośnika składa się ze stalowych ramion ułożonych w kształcie litery „X”. Kiedy ramiona się rozsuwają, platforma nożycowa podnosi się pionowo w górę. Gdy się składają, platforma opada.
Silnik elektryczny (zasilany z akumulatora lub przewodu) uruchamia układ hydrauliczny lub śrubowy. W modelach z układem hydraulicznym silnik napędza pompę, która tłoczy olej do cylindrów, rozpychając ramiona nożycowe. W modelach śrubowych silnik porusza śrubą pociągową, która stopniowo rozsuwa ramiona. Operator obsługuje podnośnik za pomocą pulpitu sterowniczego — zwykle na platformie lub zdalnie. Można precyzyjnie kontrolować wysokość i kierunek ruchu.
Jak wysoko podnosi podnośnik nożycowy? Wysokość podnoszenia zależy od modelu i przeznaczenia urządzenia. Małe podnośniki nożycowe (kompaktowe) mają wysokość roboczą do 6-8 metrów. Średnie podnośniki podnoszą do 8-14 metrów. Duże podnośniki nożycowe (terenowe) zapewniają wysokość roboczą nawet 18-22 metry.
Podnośniki nożycowe elektryczne a spalinowe
Mechanizm podnośnika nożycowego elektrycznego i spalinowego jest taki sam. Urządzenia różnią się napędem i przez to — miejscem zastosowania. Podest nożycowy elektryczny zasilany jest akumulatorem ładowanym z sieci. Zapewnia cichą pracę, kompaktowe wymiary i niższe koszty eksploatacji. Akumulatory elektryczne nie emitują spalin, co czyni te podnośniki idealnymi do pracy wewnątrz budynków — np. hal, magazynów czy centrów handlowych.
Spalinowy podnośnik nożycowy ma silnik diesel lub benzynowy. Jest on mocniejszy i lepiej radzi sobie na trudnym terenie. Zapewnia dłuższy czas pracy i zwykle ma większą wysokość roboczą i udźwig. Ze względu na emisję spalin, używany jest głównie na zewnątrz (place budowy, nierówny teren).