Czy winda działa bez prądu?

Czy winda działa bez prądu

Trudno jest nam w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie funkcjonowanie bez wind w różnego rodzaju budynkach. Dzięki możliwości łatwego i przyjemnego podróżowania pomiędzy piętrami całkowicie możemy zapomnieć o konieczności przemieszczania się schodami. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których niestety będziemy zmuszeni przypomnieć sobie o trudzie wychodzenia po kolejnych stopniach. Jednym z najczęstszych przyczyn awarii windy jest brak zasilania w całym budynku. Czy to jednak oznacza, że winda nie będzie działać bez prądu? Jakie jeszcze mogą być przyczyny awarii tych urządzeń? Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule. 

Brak prądu w budynku a działanie windy?

Nie jest żadną tajemnicą, że działanie windy osobowe uzależnione jest od zasilania. W przypadku braku prądu w budynku urządzenie przestanie działać przynajmniej na kilka minut. Jeżeli budynek został wyposażony w zasilanie awarię, to po kilku minutach winda powinna ruszyć. Jeśli jednak utkniemy w miejscu, gdzie nie pomyślano o tym rozwiązaniu, możemy mieć problem. Niektóre napędy i urządzenia zostały skonstruowane w taki sposób, by winda, która została odcięta od zasilania na kilka minut, rozpoczęła awaryjny zjazd. Dzięki temu pasażerowie mogą spokojnie wysiąść na najniższym piętrze i nie muszą czekać na pojawienie się ekipy ratunkowej.

Jeżeli jednak urządzenie nie należy do najnowocześniejszych, to koniecznością może okazać się wezwanie pomocy. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności warto zadzwonić na pogotowie energetyczne oraz do firmy serwisującej windy. Numer telefonu do takiego przedsiębiorstwa znajduje się w windzie. Dzięki temu w szybki sposób możemy liczyć na nadejście pomocy i uwolnienie się z zaciętej windy. Brak prądu może być poważnym utrudnieniem, warto więc pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć pasażerów urządzenia przed przykrą niespodzianką. 

Najczęstsze przyczyny awarii windy

Brak zasilania to nie jedyna przyczyna zablokowania windy. W drzwiach każdego urządzenia znajduje się fotokomórka, która odpowiada za prawidłowe działanie dźwigu. Bardzo często zdarza się, że chuligani zakleją ją gumą do żucia lub taśmą klejącą, co blokuje możliwość jej uruchomienia. Aby uniknąć tego typu sytuacji, należy regularnie czyścić windę i przestrzegać zasad prawidłowego użytkowania. Jedną z przyczyn awarii jest również zużycie się komponentów.

Aparaty sterujące znajdujące się w szybie lub na dachu kabiny mają określone zadania. By uniknąć nieprzewidzianych awarii, należy regularnie serwisować windy oraz dźwig i wszystkie komponenty, by nie dopuścić do ich całkowitego zużycia. Podczas wizyty serwisowej, pracownicy firmy wymienią zużyte komponenty, zapewniając tym samym dobrą pracę urządzenia przez kolejne miesiące. Niechlubną przyczyną awarii wind są również akty wandalizmu. Kradzieże lub dewastacja poszczególnych części windy może doprowadzić do awarii, lub nieszczęścia, dlatego tak ważne jest wyposażenie budynku w system monitoringu i szybkiego reagowania na tego typu zachowanie.