Poprawa wydajności pracy na magazynie

Organizacja i zarządzanie magazynem to ogromne wyzwanie logistyczne. Im więcej towarów, ich zróżnicowanie i czynności magazynowych, tym trudniej jest zapanować nad kolejnością prac pływająca bezpośrednio na wydajność. W obecnych czasach dostępność towarów z magazynu wymaga szybkiego działania. Pomocne są w tym zarówno programy specjalizujące się w gospodarce magazynowej, jak też urządzenia i narzędzia pozwalające na szybki transport wnętrz magazynu. 

Potrzeby rynku

Coraz więcej towarów sprzedajemy i kupujemy zarówno stacjonarnie jak i online, wraz z rosnącym popytem rosną też oczekiwania klientów co do szybkości dostawy, dostępności. To wyzwanie dla magazynu, bowiem nawet jeśli jakiś produkt posiadamy na stanie magazynowym musimy umieć jak najszybciej go znaleźć i dostarczyć kupującemu. Wydajność magazynu jest kluczowa. Z jednej strony zadaniem magazynu jest składowanie jak największej ilości produktów w jak najmniejszej przestrzeni, z drugiej zaś strony dostęp do każdego produktu musi być szybki. Na potrzeby magazynu powstają coraz to bardziej wydajne systemy zarządzania produktami, planujące układ magazynu, jego ergonomię. Pomocne są urządzenia dźwigowe, dzięki którym możemy składować nawet bardzo ciężkie produkty na wysokości kilkunastu metrów z możliwością szybkiego ich ściągnięcia w razie potrzeby. Użycie wyższych kondygnacji regałów lub hali magazynowej obniża koszty magazynowania, a w konsekwencji dodaje możliwości szybkiej dostawy i obsłużenia z jednego centrum logistycznego większej ilości klientów, odbiorców. 

Transport poziomy i pionowy towarów

Dzięki wózkom widłowym, windom i dźwigom magazyny można budować wielokondygnacyjne i tym samym na tej samej powierzchni zmieścić o wiele więcej produktów w jednym miejscu. Transport poziomy towarów wspierany jest przez wózki widłowe, paletowe, w większych obiektach taśmociągi i przenośniki. Dzięki wsparciu maszyn i urządzeń nie musimy ręcznie podnosić ciężkich pudeł, skrzyń, przenosić ich ani przekładać. Wpływa to na komfort pracy ale również na ewentualne ryzyko uszkodzenia towarów przy ich transportowaniu, kompletowaniu zamówień, pakowaniu, składowaniu. Załadunek na regał lub miejsce składowania jest szybkie, sprawne, bezpieczne. Również dostęp do danego produktu jest szybki, nie tylko z uwagi na oznaczenie lokalizacji ale sama lokalizację w magazynie, regale, obszarze. Jeśli chodzi o transport pionowy to pomocne w pewnym zakresie są wózki widłowe, jednak o wiele bardziej wydajny jest dźwig towarowy, tudzież winda towarowa. Te ostatnie świetnie dają sobie radę z materiałami wielkogabarytowymi oraz ciężkimi, głównie materiałami budowlanymi, stalowymi itd. 

Bezpieczeństwo pracy

Istotna kwestią w pracy na magazynie jest bezpieczeństwo. Ciężkie towary umiejscowione na wysokich regałach stanowią zagrożenie dla pracowników magazynowych. By poprawić bezpieczeństwo transportu pionowego zaleca się stosowanie platform magazynowych oraz wind towarowych zabezpieczonych szybami, bądź w wersjach przejezdnych sterowanych pilotem lub aplikacją z  telefonu. Taka organizacja pracy wpływa na jej usprawnienie oraz bezpieczeństwo.