Winda platformowa, to idealne rozwiązanie w przełamywaniu barier architektonicznych, z którymi codziennie borykają się osoby starsze lub niepełnosprawne. Unikatowa konstrukcja, a także szeroki wybór kabin o różnych wymiarach pozwala dostosować je do niemal każdego budynku. Czym jest winda platformowa i jakie są jej rodzaje?

Windy mogą być instalowane w murowanym szybie, jak również zlokalizowanej na zewnątrz lub wewnątrz budynku konstrukcji samonośnej z napędem elektrycznym wypełnionej pełnymi panelami lub bezpiecznym szkłem (doskonale znosi niskie temperatury). 

W swojej ofercie producenci oferują windy z drzwiami automatycznymi, a także dźwigi z drzwiami wychylnymi otwieranymi na prawą lub lewą stronę. Na zamówienie drzwi montowane w windzie mogą zostać wykonane w klasie odporności ogniowej: EI30; EI60.

Dźwig platformowy rodzaje

W zależności od budowy, wielkości i przeznaczenia dźwig platformowy może mieć różne zastosowanie. W ofercie producentów spotykamy dźwig platformowy: osobowy, towarowy, a także dźwig dla osób niepełnosprawnych i dźwig kuchenny.

Winda osobowa

Windy osobowe mają różną powierzchnię kabiny i zróżnicowany maksymalny dopuszczalny udźwig, a co za tym idzie, różną ilość osób, które w jednym czasie mogą z niej korzystać. Funkcjonalne, estetyczne i bezpieczne urządzenie posiada czytelny i prosty panel wyposażony w możliwość wyboru ilości pięter, a także niezbędne opcje, dzięki którym można wezwać pomoc w sytuacji wystąpienia awarii lub problemów podczas korzystania z dźwigu. Wśród atutów większości dźwigów osobowych należy wspomnieć również o klasycznym lub nowoczesnym wyglądzie, oświetlonym i zadbanym wnętrzu i drzwi wyposażone w bezpieczny system ich otwierania i zamykania.

Winda towarowa

Za pomocą zainstalowanej windy towarowej zainstalowanej na terenie przedsiębiorstwa w szybki, łatwy, wygodny sposób można transportować różnego rodzaju materiały i towary. Zastosowanie dźwigu towarowego pozwala zaoszczędzić czas, a także zmniejszyć nakład sił skoncentrowany na przenoszeniu materiałów podczas załadunku lub rozładunku. 

Poza typowymi windami towarowymi zamontowanymi w firmie lub magazynie, producenci dźwigów oferują również niezawodne, funkcjonale dźwigi kuchenne. Wagi tego rodzaju dostępne są w różnych rozmiarach i różnym dopuszczalnym udźwigu maksymalnym.

Sprawdź również: konstrukcje reklamowe

Winda platformowa dla osób niepełnosprawnych

Z kolei windy dla osób niepełnosprawnych mają przede wszystkim ułatwić samodzielne i swobodne poruszanie się po obiektach użyteczności publicznej osobom niepełnosprawnym i osobom na wózku inwalidzkim. 

Platformy dla niepełnosprawnych, to rozwiązanie, które warto zastosować w obiektach o niedużym metrażu. Sprawdź naszą ofertę 2w1 – platforma flexstep dla niepełnosprawnych

Windy dla niepełnosprawnych z kolei doskonale sprawdzą się w przypadku wysokich budynków. Wszystkie urządzenia spełniają normy jakościowe unijne i europejskie. A przy tym są niezawodne i bezpieczne.

Winda platformowa koszt zakupu

W zależności od tego, jaka interesuje Cię winda platformowa koszt zakupu może wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. W przypadku windy osobowej montowanej w domu zakup windy, to wydatek od 75 do 80 tysięcy złotych. W przypadku windy dla osób niepełnosprawnych koszt będzie uzależniony od ilości kondygnacji, między jakimi porusza się winda. 

W przypadku dwóch kondygnacji montaż windy wyniesie około 40 tys. zł. W przypadku trzech kondygnacji koszt wzrasta do 60 tysięcy, a przy czterech piętrach nabywca musi zapłacić od 70-80 tysięcy złotych.