Winda do domu to nieocenione wsparcie dla mieszkańców stawiających na komfort i osób niepełnosprawnych. Dostępne nowoczesne konstrukcje i rozwinięte sposoby instalacji umożliwiają montaż urządzeń praktycznie w każdym domu, bloku mieszkalnym czy zabytkowej kamienicy. Jakie są rodzaje wind do użytku domowego? Jak wybrać najlepsze rozwiązanie do swojego domu? Sprawdź, czym się kierować przy wyborze widny.
Przeczytaj również: Platforma przyschodowa – czym jest?
Jakie są rodzaje wind do domu?
Winda do użytku domowego służy niwelowaniu barier architektonicznych. Zapewnia pełną dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Dostępne typy wind domowych mają różne konstrukcje i przeznaczenie. Spośród urządzeń oferowanych na rynku można zamówić windę, która spełni wymagania użytkowników i będzie możliwy jej montaż w konkretnym miejscu. Najpopularniejsze rodzaje wind do użytku domowego to:
- elektryczne windy osobowe,
- windy hydrauliczne,
- platformy pionowe,
- windy bezszybowe linowe,
- windy schodowe.
Zalety różnych typów wind domowych
Windy osobowe zapewniają mobilność w budynkach. Najbardziej wszechstronne są standardowe widny elektryczne. Jednak muszą one poruszać się w specjalnym szybie dźwigowym. Windy te mają największy udźwig i mogą przewozić większą ilość pasażerów. Najczęściej spotykane są w blokach mieszkalnych. Podobny typ konstrukcji, ale o znacznie większym udźwigu i powierzchni mają windy towarowe.
Windy hydrauliczne to ekonomiczne urządzenia do budynków o mniejszym natężeniu ruchu. Są ciche i energooszczędne, ich zakup i montaż wiąże się z mniejszym wydatkiem, niż w przypadku widny elektrycznej. Platformy pionowe sprawdzają się w domach jednorodzinnych, kamienicach i niewielkich blokach. Mają napęd elektryczny, jednak nie muszą poruszać się w szybach dźwigowych. Mogą być montowane na zewnątrz budynków.
Bezszybowe windy linowe są dobrym rozwiązaniem dla niepełnosprawnych i seniorów mających trudności z poruszaniem się. Mogą być montowane w dużych domach i zapewniają bezpieczny transport pomiędzy kondygnacjami. Innym, równie praktycznym rozwiązaniem dla niepełnosprawnych są windy schodowe. Nie poruszają się pionie, tylko wzdłuż schodów. Mają barierki i dodatkowe udogodnienia, jak sterowanie pilotem, automatyczne składanie itp.
Jakie są różnice między windą hydrauliczną a elektryczną?
Windy hydrauliczne i elektryczne to najpopularniejsze typy dźwigów. Windy elektryczne mają klasyczny mechanizm napędzany prądem. Takie urządzenia są najbardziej wszechstronne. Mają największy udźwig i powierzchnię transportową. Mogą poruszać się w wysokich budynkach, dlatego najczęściej instalowane są w dużych blokach. Windy hydrauliczne działają w oparciu o pompy ciśnieniowe z płynem roboczym. W dół zjeżdżają samoczynnie z użyciem siły ciężkości. Zużywają mniej energii, ale mają mniejszy udźwig i przeznaczone są głównie do budynków o mniejszej ilości pięter.
Jak wybrać windę do budynku mieszkalnego?
Winda jest inwestycją na lata, dlatego bardzo ważny jest właściwy wybór urządzenia. Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze windy do domu? Należy uwzględnić przeznaczenie, możliwości montażu i bezpieczeństwo użytkowania windy. W dużych domach i blokach, gdzie urządzenie jest bardziej eksploatowane, odpowiednie są osobowe windy elektryczne. Do mniejszych budynków zaleca się montaż widny hydraulicznej, albo platformy pionowej. Jeżeli widna ma służyć osobie starszej lub niepełnosprawnej, dobrym wyborem będzie platforma pionowe lub winda przyschodowa.
Koszt instalacji windy w domu
Koszty montażu widny zależą od typu i klasy urządzenia oraz możliwości instalacji. Najwięcej kosztuje budowa osobowej windy elektrycznej. Która winda do domu jest najtańsza w eksploatacji? Najmniej energochłonne są niewielkie platformy pionowe i windy schodowe. Sam koszt ich instalacji jest też niższy. Dobrym kompromisem jest winda hydrauliczna, która ma pewne cechy windy elektrycznej, ale jej koszt eksploatacji jest niższy.