Bezpieczeństwo w transporcie towarów: Jak windy towarowe pomagają zminimalizować ryzyko?

Windy towarowe - bezpieczeństwo towarów

Transport towarów windami, platformami towarowymi to nieoceniona pomoc w różnych dziedzinach życia, począwszy od obiektów gastronomicznych, hotelowych, przez szpitale, placówki medyczne, po hale przemysłowe, produkcyjne, parkingi, magazyny itd. W odróżnieniu od suwnic, podnośników nożycowych mobilnych, windy towarowe szybkowe gwarantują bezpieczeństwo dla transportowanego ładunku jak i otoczenia. Skuteczność wind towarowych poprawia efektywność produkcji, świadczonych usług. 

Czytaj również: Windy premium cena: Co warto wiedzieć przed zakupem windy?

Jakie rodzaje towarów są przewożone za pomocą wind towarowych?

Windami towarowymi transportować można praktycznie wszystko, zarówno artykuły spożywcze, jak i materiały budowlane. Zastosowanie platform towarowych ogranicza ryzyko w transporcie. Ładunki są mniej narażone na uszkodzenia, a tym bardziej na zgubienie. Szybkość działania wind sprawia, że w krótkim czasie możliwy jest transport wielu ton wyrobów na spora odległosc w pionie. Oczywiście wiele zależy od gabarytów ładunku, ładowności platformy towarowej i jej udźwigu. Kluczowy dla windy jest ciężar ładunku. Zminimalizowanie ryzyka w transporcie gwarantuje poprawne korzystanie z windy, bez przekraczania masy dopuszczalnej ładunku. Ponadto towary transportowane winda winny być stosownie zabezpieczone, opakowanie. Również produkty delikatne np. ze szkła, lub specjalnego zastosowania jak rośliny, lekarstwa można transportować windą szybko, sprawnie i bezpiecznie. Trudności w transporcie pionowym mogą stwarzać elementy nieforemne, niestabilne, wrażliwe na ruch, podciśnienie itp. Problem stanowić mogą niektóre chemikalia i gazy, niemniej po należytym dostosowaniu warunków transportu i takie towary mogą być transportowane za pośrednictwem windy towarowej. najpopularniejszym z urządzeń jest dźwig towarowy 1000kg, jednakże dostępne sa również dźwigi o zdecydowanie większej ładowności. 

Czy istnieją regulacje prawne związane z użyciem wind towarowych w transporcie?

Bezpieczeństwo w transporcie towarów to podstawa. Istotny jest zarówno bezpieczny transport towarów, które nie zostaną uszkodzone poprzez umieszczenie ich na platformie towarowej, zaladunek i rozladunek, jak też bezpieczeństwo operatorów, osób mających z ładunkiem styczność. Windy towarowe stosownie dostosowane do ładunków jakie mają transportować muszą spełniać określone wymagania prawne. Przede wszystkim chodzi o przeglądy okresowe urządzeń dźwigowych, ale również o rozwiązania dla bezpiecznego transportu od strony zastosowania i montażu windy. Norma PN 81-20 określa wymagania w montażu, instalacji dźwigów. Natomiast norma 81-50 dotyczy zapisów o posiadaniu testów i badań, w tym okresowych dla poszczególnych systemów, elementów dźwigowych. Ponadto istotne są zasady korzystania z windy. Z windy towarowej nie powinni korzystać ludzie. 

Zalety wind towarowych

Przy zabudowach wielokondygnacyjnych, coraz częstszym występowaniu drapaczy chmur trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez windy, również tej towarowej. Zaletą windy towarowej jest przestronność przestrzeni ładunkowej, duży udźwig, możliwość szybkiego transportu np. mebli, różnego typu sprzętów, maszyn pomiędzy piętrami bez wysiłku o obawy ich uszkodzenie przy przenoszeniu, podnoszeniu, przesuwaniu itp. Magazyny i składy mogą być sytuowane niezależnie od kondygnacji. Transport windą jest stosunkowo ekonomiczny, pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń w pionie hali, obiektu.