Windy towarowe a efektywność magazynu: Jak zwiększyć wydajność składowania?

Efektywność magazynowa - windy

W obecnych czasach przestrzeń magazynowa jest na wagę złota, co za tym idzie każdy skrawek przestrzeni hali magazynu warto wykorzystać do składowania produktów. By jednak magazyn działał sprawnie nie może być to składowanie bez opracowania systemu logistyki towarów w magazynie. Korelacja gospodarki magazynowej z efektywnością magazynu jest niezbędna. Dla osiągnięcia optymalnego wykorzystania magazynu potrzebne są nie tylko systemy informatyczne ale również systemy wsparcia ruchu magazynowego jak podnośniki, windy, wózki, pasy transportowe itp. 

Zobacz również: Windy premium cena: Co warto wiedzieć przed zakupem windy?

Efektywność magazynowa – windy

Urządzenia dźwigowe znacząco usprawniają i przyspieszają prace magazynowe. Załadowanie towarów nawet o pokaźnej masie możliwe jest w pionie i to w stosunkowo krótkim czasie. Nie ma przeszkód, aby magazyn zlokalizowany był na wielu poziomach. Wygodne windy towarowe i platformy o tonażu 100kg (220 lb) i więcej umożliwiają transport towarów na paletach pomiędzy piętrami magazynu. Windy towarowe są na tyle przestronne by można było je załadować wózkiem widłowym, paletowym. Ponadto możliwość sterowania w jaka jest wyposażony dźwig towarowy 1000kg pozwala na zarządzanie dźwigiem na odległość bez obecności człowieka w przestrzeni załadunkowej windy. 

Gospodarka magazynowa w magazynie z windą

Dzięki windom towarowym nie trzeba gospodarować towarami tak, aby lżejsze przechowywane były wyżej, zaś cięższe składowane na poziomie zero. Można skupić się na zasadzie pierwsze weszło, pierwsze wyszło. W tym kontekście mają znaczenie również opakowania w jakich składowane są towary.

Transport winda towarową nie wymaga podziału na mniejsze opakowania kartony, skrzynki i transportery, można skupić się na paletach i kontenerach, gdyż waga nie jest priorytetem transportowym. Ponadto sam fakt wyboru lokalizacji obiektu z przeznaczeniem na magazyn przestaje mieć znaczenie, gdy mamy mieć do dyspozycji windę. Tym samym zlokalizowanie magazynu składowania na siódmym piętrze nie stanowi problemu. Oprócz wydajności istotne znaczenie ma w magazynie bezpieczeństwo. Stąd też towary transportowane windą towarową mają gwarantowane bezpieczeństwo, ochronę przed zniszczeniem w trakcie ponoszenia. 

Oszczędność czasu i nakładów

Korzystanie z dźwigu towarowego to dla magazynu ogromna oszczędność, głównie czasu poświęconego na transport ładunku z  miejsca A do B. Utrzymanie windy towarowej nie jest darmowe, jednak patrząc na korzyści jakie przynosi obecność dźwigu w magazynie okazuje się, iż nakłady na dozór techniczny, serwis, a przede wszystkim na zakup są niewielka kroplą w oceanie wydatków. Kluczem do sukcesu jest jednak dopasowanie odpowiedniej windy do potrzeb w danej lokalizacji. Czasem jedna winda to za mało, bądź winda o niedostatecznym udźwigu, bądź zbyt małej kabinie. Dobór windy, jak i jej zlokalizowanie powinno uwzględniać procesy logistyczne w magazynie, jak też specyfikę towarów składowanych w magazynie. Priorytetem powinna być optymalizacja składowania przy planowaniu instalacji, zakupu windy towarowej.