Dźwigi towarowe a zrównoważony rozwój: wpływ na efektywność logistyczną

producent dystrybutor wind polska global-lift

Zrównoważony rozwój w biznesie przynosi wymierne korzyści. Coraz więcej firm chcąc być konkurencyjnymi chwali się wdrażaniem polityki zrównoważonego rozwoju w swojej działalności. Dźwigi towarowe doskonale wpisują się w tę politykę odpowiadając za usprawnienie i poprawę wydajności względem kosztów i wkładu energii w ich utrzymanie. 

Zobacz również: Czy winda jest środkiem trwałym?

Dążenie do większej efektywności poprzez niższe nakłady

Firmy nie tylko w interesie optymalizacji kosztów szukają rozwiązań obniżających nakłady sił, czasu, pracy i finansów by osiągnąć coraz bardziej wydajne procesy produkcyjne i magazynowe. Podążanie za nowoczesnymi trendami jest wskazane również pod kątem dbałości o środowisko zewnętrzne oraz standardy biznesu XXI wieku. Urządzenia dźwigowe stają się standardowym wyposażeniem w firmach produkcyjnych, magazynach a nawet sklepach, hotelach, restauracjach wielokondygnacyjnych. Działania w tym kierunku wymaga coraz większe zagęszczenie ludności na niewielkiej przestrzeni. Transport pionowy jest dużym ułatwieniem w organizacji przestrzeni przemysłowej. Dzięki wkomponowaniu dźwigów towarowych w budynki usługowe, handlowe, nie tylko przemysłowe, transport pionowy jest wygodny, ekonomiczny i przede wszystkim możliwy.

Transport towarów w pionie

Do niedawna ciężkie elementy transportować można było jedynie w poziomie. Wysokie składowanie wspomagały jedynie wózki widłowe, ewentualnie suwnice, obecnie dzięki rozbudowanej ofercie na dźwigi towarowe współczesne hale magazynowe mogą transportować towary zarówno pionowo jak i poziomo. Dzięki dźwigom można lepiej wykorzystać przestrzeń, szybciej transportować nawet najbardziej nieporęczne wyroby, najcięższe ładunki, jak również usprawnić produkcję. Zastosowanie dźwigów towarowych w halach produkcyjnych pozwala uwolnić proces produkcji od rozmieszczenia stanowisk montażu, wyrobu itp. W łatwy sposób do kolejnego etapu produkcji można przetransportować element o sporym tonażu i z powrotem. 

Ekonomiczne rozwiązania – urządzenia dźwigowe

Zarówno napęd elektryczny, jak i hydrauliczny są ekonomiczne w zastosowaniu. Różnią się one głównie w wydajności i sterowaniu. W zależności od warunków przestrzeni i potrzeb, ładunków jakie mają być transportowane dźwigiem bardziej właściwy będzie napęd hydrauliczny, bądź elektryczny. Sam fakt zastosowania dźwigu jest wielkim plusem dla firmy. Niestety inwestycja w dźwig a tym bardziej w dźwigi mimo dużej stopy zwrotu jest bardzo kosztowna. Czasem zakup dźwigu jest inwestycją planowaną i dopasowywaną przez kilka lat. 

Transport wewnętrzny

Jeżeli w firmie transport pionowy jest częsty i wymaga wynajmu zewnętrznych podmiotów, wówczas warto przemyśleć inwestycję we własną platformę dźwigową. Oczywiście warto przeliczyć koszty takiej inwestycji, rozeznać warunki projektowe, architektoniczne, gdyż nie zawsze w już stojącej hali możliwe jest zbudowanie szybu dla windy towarowej, czasem rozwiązaniem jest wyłącznie otwarty dźwig towarowy bez szybu, a czasem zewnętrzna instalacja dźwigowa.