Z jaką prędkością poruszają się windy?

Z jaką prędkością poruszają się windy

W dzisiejszych czasach bardzo ciężko byłoby nam wyobrazić sobie funkcjonowanie bez różnego rodzaju wind. Wielopiętrowe budynki użyteczności publicznej, bloki, hotele czy galerie handlowe wyposażone są w te urządzenia, które mają za zadanie uprościć nam życie i przetransportowanie nas w górę budynku lub na jego niższe piętra. Z pewnością bardzo wiele osób nie wyobraża sobie dziś życia bez możliwości korzystania z windy osobowej czy towarowej.

Użytkowanie tego typu maszyn może rodzić jednak wiele ciekawych pytań odnośnie do ich działania, możliwości czy sytuacji awaryjnych. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się w szczególności prędkości, z jaką mogą się poruszać. Sprawdzimy co ma wpływ, na to, jaką prędkość mogą osiągnąć oraz czy może ona ulec zmianie pod pewnymi warunkami. 

Co wpływa na prędkość poruszania się windy?

Korzystanie z urządzeń takich jak winda to przywilej naszych czasów. Tego typu urządzenia są coraz bardziej nowoczesne, ciche i bezawaryjne. Z pewnością większość z nas miała możliwość jechać windą rodem z czasów PRL lub widzieć podobną w scenach filmu. Dzisiejsze urządzenia niczym już nie przypominają swoich poprzedników, również parametry i ich właściwości techniczne uległy znacznej poprawie. Jednym z bardzo ważnych elementów funkcjonowania windy jest jej prędkość poruszania. Czynnik ten zależy od wielu zmiennych, a jednym z nich jest obciążenie. Uwarunkowania techniczne każdego urządzania jasno określają, jakie może być maksymalne obciążenie windy.

Pamiętajmy, że zbyt duże obciążenie może prowadzić nie tylko do spowolnienia urządzenia, ale również poważnej awarii. Bardzo duże znacznie ma również zastosowany napęd. Wyróżnić możemy napęd hydrauliczny i napęd elektryczny. Wybór odpowiedniego napędu bardzo często podyktowany jest uwarunkowaniami technicznymi, jakie musi spełniać urządzenie. 

Prędkość windy i zastosowanie odpowiedniego napędu

Wiemy już, że jednym z czynników, który ma ogromny wpływ na prędkość poruszania się windy, jest jej napęd. Wybór pomiędzy napędem elektrycznym a hydraulicznym sprowadza się do konieczności dostosowania windy do wymagań budynku. Windy z napędem elektrycznym, najczęściej montuje się w budynkach mieszkalnych i biurowcach o średniej wysokości wznoszenia. Ich intensywności eksploatacji nie jest wysoka, dzięki czemu zużycie poszczególnych komponentów określa się jako niskie. Windy z tym napędem mogą osiągać prędkość 1 m/s. Na rynku znajdują się również modele, które potrafią w sprzyjających warunkach osiągnąć prędkość 1,6 m/s. Urządzenia z napędem hydraulicznym są wolniejsze i mogą osiągać prędkość 0,63 m/s. Ich wolniejsza praca sprawia, że bardzo często możemy je spotkać w mniejszych budynkach, które najczęściej posiadają zaledwie kilka pięter.

Jak widać, wybór windy z odpowiednim napędem może wpływać nie tylko na jej prędkość, ale również na ogólny komfort użytkowania. Dopasowanie napędu i urządzenia do warunków technicznych i wymagań budynku jest więc bardzo ważne.