Konserwacja wind szpitalnych

Konserwacja wind szpitalnych zapewnia nie tylko bezpieczne użytkowanie dźwigu przez osoby poruszające się nim, ale poprawia również działanie jego podzespołów elektrycznych i hydraulicznych. Kto może wykonywać konserwację i na czym ona polega? Zanim zagłębimy się szczegółowo w temat konserwacji wind, warto zastanowić się nad tym, czy każdy może się tym zajmować? Okazuje się, że nie. 

Konserwacja wind kto wykonuje? 

Jak się okazuje, wszelkie działania zarówno naprawcze, kontrolne, jak i konserwacyjne w windach (niezależnie, czy to winda kuchenna, dźwig towarowy, czy winda szpitalna) może przeprowadzić osoba z uprawnieniami SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich) i UDT (Urzędu Dozoru Technicznego).

Konserwacja wind szpitalnych cel

Odpowiednio przeprowadzona konserwacja przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo osób korzystających z wind szpitalnych, a także jej niezawodne użytkowanie. Konserwacja, jak i modernizacja urządzenia ma również zwiększyć i poprawić parametry dźwigu w zakresie: wielkości udźwigu, efektywności energetycznej, a także prędkości i wysokości podnoszenia. Dzięki przeprowadzonym regularnie działaniom konserwacyjnym, naprawczym i kontrolnym poprawie ulega również sterowność, jak i działanie podzespołów elektrycznych i hydraulicznych.

Konserwacja wind szpitalnych – jakie elementy podlegają konserwacji? 

Przeprowadzona konserwacja może obejmować:

-przewody, 

-sterowniki, 

-reduktory, 

-podzespoły, 

-sygnalizację głosową i świetlną, 

-szyb dźwigowy,

-przewody elektryczne, 

-sieć oświetleniowa. 

Konserwacja wind szpitalnych a plan smarowania

Plan smarowania  wykonywany jest przede wszystkim dla wind hydraulicznych, jej poszczególnych podzespołów i części. Najczęściej obejmuje: drzwi szybowe i kabinowe, obciążniki, ograniczniki prędkości, organów nośnych, napęd hydrauliczny, transferowe rolki, a także ograniczniki prędkości, klatki, przeciwciężary i mechanizmy przechwytywania. 

Dobór odpowiedniego smaru odbywa się 1-4 razy w roku

Konserwacja wind jak wybrać firmę? 

Systematyczne przeglądy techniczne i konserwacja wykonana przez solidną firmę z bogatym 21-letnim doświadczeniem, to gwarancja sukcesu i długiej, bezawaryjnej żywotności zamontowanej windy. To również oszczędność i mniejsze koszty eksploatacji. 

Patrząc na szeroką ofertę firm oferujących usługi konserwacji przy wyborze konkretnej oferty osoba niedoświadczona w temacie może poczuć się odrobinę zagubiona przy wyborze. 

Na co zatem warto zwracać uwagę? 

Gwarancja i jej zakres. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy firma lub producent oferujący nam dźwigi zapewnia okres gwarancji i ile on wynosi (zazwyczaj do pięciu lat). Warto również upewnić się, czy w ramach zakupu mamy zapewnioną (i na jakich zasadach) opiekę serwisową. 

Doświadczenie. Im bardziej doświadczona firma, tym lepiej. Doświadczony dostawca wind nie tylko w sposób sprawny rozpozna nawet najtrudniejszą usterkę, ale też podpowie, czy w przypadku awarii korzystniejszą opcją będzie naprawa dźwigu, czy też jego modernizacja.

Producent wind. Jeśli z kolei dostawca wind szpitalnych jest również ich producentem mamy gwarancję, że zastosowane części zamienne lub komponenty podzespołów będą w pełni sprawne i wysokiej jakości. Co ważne, unikniemy kłopotu z zakupem części do starszych modeli.

Odpowiednia wiedza. Jak już wspomnieliśmy wcześniej konserwacji wind może podjąć się jedynie specjalista posiadający uprawnienia i posiadający niezbędną wiedzę techniczną.