Wina w dobie pandemi COVID-19 – jak się zabezpieczyć?

Pandemia koronawirusa odmieniła cały świat. COVID-19 rozprzestrzenił się w błyskawicznym tempie, a kolejna fala epidemii powoduje lęk przed przebywaniem w miejscach publicznych i ogólnodostępnych środkach komunikacji. Użytkowanie wind w czasie pandemii, to według niektórych, przepis na szybki wzrost zakażeń.

Jak zatem racjonalnie odnieść się do coraz częściej napotykanych ogłoszeń – “Punkt Szczepień przeciwko COVID-19 piętro 1 (w budynku jest winda)”?

 • Czy korzystanie z wind w dobie pandemii jest ryzykowne? 
 • Czy jadąc windą można zarazić się COVID-19?
 • Jak bezpiecznie korzystać z dźwigu osobowego?
 • Jakie urządzenia do walki z koronawirusem można zamontować w windzie?

Spis treści:

JAK ROZPRZESTRZENIA SIĘ KORONAWIRUS? 

Najbardziej wiarygodne informacje o możliwych sposobach ekspansji COVID-19 znajdziemy na oficjalnej stronie World Health Organization (Światowej Organizacji Zdrowia), cytuję: “Wirus może rozprzestrzeniać się z ust lub nosa zarażonej osoby w postaci małych cząsteczek cieczy podczas kaszlu, kichania, mówienia, śpiewania lub oddychania. Cząstki te wahają się od większych kropelek oddechowych do mniejszych aerozoli.

 • Aktualne dowody sugerują, że wirus rozprzestrzenia się głównie między ludźmi, którzy są ze sobą w bliskim kontakcie, zwykle w promieniu 1 metra (na krótki dystans). Osoba może zostać zarażona, gdy aerozole lub kropelki zawierające wirusa są wdychane lub wejdą w bezpośredni kontakt z oczami, nosem lub ustami.
 • Wirus może również rozprzestrzeniać się w słabo wentylowanych i/lub zatłoczonych pomieszczeniach, w których ludzie spędzają więcej czasu. Dzieje się tak, ponieważ aerozole pozostają zawieszone w powietrzu lub przemieszczają się dalej niż 1 metr (daleki zasięg).

Ludzie mogą również zarazić się dotykając powierzchni skażonych wirusem podczas dotykania oczu, nosa lub ust bez mycia rąk.”

Aby  zapobiegać niepotrzebnej panice, WHO opublikowała również racjonalne informacje:

 • “Nosiciel wirusa zakaża podczas kaszlu, kichania, mówienia. Jeśli jednak dotkniesz czegoś, co miało kontakt ze śliną osoby zakażonej, a potem dotkniesz twarzy – okolic nosa, oczu, uszu i ust, możesz się zakazić.
 • Wirus SARS-CoV-2 może zachować swoją zdolność do zakażania przez pewien czas również poza organizmem człowieka. Dlatego dezynfekcja powierzchni ma znaczenie we wszystkich tych miejscach, które są dotykane przez wiele osób. Oczywiście w większość sytuacji życiowych nie jest możliwe każdorazowo dezynfekowanie powierzchni po kolejnych osobach (klamki, przyciski w windzie), a niektóre przedmioty nie nadają się do łatwej dezynfekcji (np. banknoty). Dlatego zawsze należy pamiętać o częstym myciu rąk.”

COVID-19 – PRZEJAZD WINDĄ BEZ RYZYKA

Dla wielu osób, a szczególnie dla ludzi starszych i z niepełnosprawnościami, dźwig osobowy w bloku to jedyny sposób na wyjście na zewnątrz. Podobnie jak rodzice z małymi dziećmi , którzy nie mogą sobie pozwolić na mozolną wędrówkę po schodach z wózkiem. Zapewne, wielu z nas korzysta z wind na co dzień, w drodze do pracy. Jest wiele sytuacji gdy wybór tego środka komunikacji pionowej jest wręcz przymusowy. 

Eksploatacja dźwigu osobowego lub dźwigu towarowego wiąże się z wykonaniem czynności, które niosą potencjalne ryzyko zakażenia. Samo przywołanie urządzenia zmusza nas do wciśnięcia przycisku, a wsiadając do kabiny jesteśmy zobligowani do korzystania z panelu, aby określić docelowe piętro. Jak zatem zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas przejazdu windą? 

Posiadając wiedzę, że wirus rozprzestrzenia się w zatłoczonych pomieszczeniach, w pierwszej kolejności nie należy wsiadać do kabiny gdy przebywają tam już inne osoby. Należy również pamiętać, że winda osobowa to tzw. część wspólna nieruchomości i jest uznana za miejsce publiczne. W całej Polsce obowiązuje wymóg noszenia maseczki w takich obszarach. W praktyce oznacza to, że usta i nos powinny zostać zasłonięte najpóźniej w momencie wsiadania do windy. 

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia się należy przestrzegać jeszcze kilku reguł opracowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny:

 • Nie powinno się gołą dłonią dotykać przycisków przywołujących dźwig ani przycisków wyboru piętra.
 • Nie wolno dotykać twarzy – okolic nosa, oczu, uszu i ust,
 • Wypada zdezynfekować dłonie środkiem do dezynfekcji (na bazie alkoholu – najmniej 60%).
 • Trzeba zachować bezpieczną odległość od drugiej osoby, trzymać dystans i unikać kontaktu “twarzą w twarz”.
 • Nie można dzielić się jedzeniem np. chipsami z jednej paczki. 
 • Nie należy pić bezpośrednio z tej samej butelki. 

KORONAWIRUS – DODATKOWA OCHRONA UŻYTKOWNIKÓW WIND

Do najczęściej stosowanych procedur hamujących ryzyko zakażenia COVID-19 należy wietrzenie kabin i system regularnej dezynfekcji przycisków w windach. Niekiedy, dodatkowo instalowane są wyspecjalizowane sprzęty, takie jak: 

 • lampy dezynfekujące na promienie UV,
 • urządzenia do ozonowania pomieszczeń.

Rozważając montaż powyżej wymienionych urządzeń, należy mieć na uwadze, że działania te zobowiązują do opracowania stosownych dokumentów technicznych i zgłoszenia do Urzędu Dozoru Technicznego. Warto również wiedzieć, że bakteriobójcze i wirusobójcze właściwości promieniowania UV są wykorzystywane jako dodatkowa technika dezynfekcji pomieszczeń szpitalnych. 

Wyróżnia się tylko jeden podstawowy sposób dezynfekcji. Jest to niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych z wykorzystaniem chemicznych środków m.in. na bazie alkoholi. 

Ponadto, stosowanie promieniowania UV niesie ze sobą liczne zagrożenia i jest szkodliwe dla oczu. Lampy UV mogą być użyte wyłącznie do dezynfekcji pomieszczeń, w których nie znajdują się ludzie. Z kolei, urządzenia do ozonowania nie posiadają potwierdzonej przez naukowców skuteczności w walce z koronawirusem.

Aby zapewnić bezpieczeństwo osób korzystających z windy powinno się korzystać z naukowo zweryfikowanych metod. 

Podstawowe sposoby na uniknięcie zakażenia koronawirusowe to:

 • zachowanie zasad higieny,
 • dezynfekcja dłoni.

Niektórzy użytkownicy wind posiadają własne środki ochronne (żele i płyny do dezynfekcji rąk). Wiele osób dotyka przycisków w windzie za pomocą np. kluczy, przez chusteczki itp.  Wiarygodnym i bezpiecznym dla pasażerów rozwiązaniem jest umieszczenie w kabinie windy automatycznego dozownika środka dezynfekującego. Obecnie produkowane są bezdotykowe aplikatory zasilane przez baterie. Takie rozwiązanie umożliwia postawienie sprzętu w dowolnym miejscu, a nawet umocowanie do ściany kabiny windy, bez konieczności ingerencji w konstrukcję.

PODSUMOWANIE

Podsumowując, wypada dodać, że bezpieczeństwo w windzie w dobie pandemii COVID-19 zależy od nas samych i naszego stopnia respektowania środków ostrożności